Bokslut och nyckeltal för The Case Factory AB
| Information | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Valuta | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK |
| Bokslutsperiodens längd, månader | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
Resultaträkning
| Rörelsens intäkter | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettomsättning el. resultatavräknade fakturor | 1 183 | 1 903 | 4 445 | 5 117 | 6 349 | 6 250 | 7 897 | 6 296 | 6 991 | 6 502 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 94 | 94 | 657 | 188 | 132 | 0 | 0 | 0 | 27 | 177 |
| Total omsättning | 1 277 | 1 997 | 5 102 | 5 305 | 6 481 | 6 250 | 7 897 | 6 296 | 7 018 | 6 679 |
| Rörelsens kostnader | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningskostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Administrationskostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kostnader för forskning och utveckling | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förändring lager mm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Handelsvaror | 482 | 1 198 | 1 753 | 2 279 | 1 931 | 1 798 | 2 956 | 2 450 | 2 876 | 3 180 |
| Övriga externa kostnader | 1 605 | 1 934 | 2 795 | 2 860 | 3 485 | 2 651 | 2 834 | 2 366 | 1 972 | 1 567 |
| Personalkostnader | 407 | 509 | 1 193 | 1 079 | 1 362 | 1 334 | 1 818 | 2 105 | 1 165 | 880 |
| Avskrivningar | 81 | 112 | 107 | 192 | 158 | 180 | 378 | 561 | 547 | 562 |
| Summa rörelsekostnader | -2 575 | -3 753 | -5 848 | -6 410 | -6 936 | -5 963 | -7 986 | -7 482 | -6 560 | -6 189 |
| Rörelseresultat | -1 307 | -1 767 | -827 | -1 358 | -475 | 286 | -88 | -1 185 | 459 | 490 |
| EBITDA | -1 226 | -1 655 | -720 | -1 166 | -317 | 466 | 290 | -624 | 1 006 | 1 052 |
| Resultat | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat före skatt | -1 330 | -1 781 | -838 | -1 380 | -475 | 303 | -107 | -1 290 | 485 | 483 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Minoritetsintressen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansnetto | -1 330 | -1 781 | -838 | -1 380 | -475 | 303 | -107 | -1 290 | 485 | 483 |
| Årets resultat | -1 330 | -1 781 | -838 | -1 380 | -475 | 303 | -107 | -1 290 | 485 | 483 |
| Jämförelsestörande poster | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ränteintäkter från koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Externa ränteintäkter | 4 | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader till koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Externa räntekostnader | 27 | 14 | 8 | 16 | 7 | 7 | 19 | 59 | 9 | 7 |
| Övriga finansiella kostnader | 0 | 0 | 4 | 5 | 0 | 0 | 0 | 46 | 0 | 0 |
| Jämförelsestörande finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära intäkter och kostnader | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Extraordinära intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa extraordinära poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före bokslutsdispositioner | -1 330 | -1 781 | -838 | -1 380 | -475 | 303 | -107 | -1 290 | 485 | 483 |
| Bokslutsdispositioner | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balansräkning | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tecknat ej inbetalt eget kapital | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Tillgångar
Anläggningstillgångar
| Immateriella anläggningstillgångar | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balanserade utgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Patent, licenser mm | 79 | 157 | 260 | 298 | 389 | 129 | 109 | 40 | 170 | 278 |
| Goodwill | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 128 | 256 | 425 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | 79 | 157 | 260 | 298 | 389 | 129 | 109 | 168 | 426 | 703 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Byggnader och mark | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Maskiner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier | 0 | 3 | 12 | 525 | 627 | 744 | 792 | 1 007 | 1 204 | 1 392 |
| Maskiner och inventarier | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | 0 | 3 | 12 | 525 | 627 | 744 | 792 | 1 007 | 1 204 | 1 392 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fordringar på koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Lån till delägare & närstående | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 15 | 15 | 15 | 115 | 190 | 190 | 190 | 190 | 115 | 115 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | 15 | 15 | 15 | 115 | 190 | 190 | 190 | 190 | 115 | 115 |
| 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa anläggningstillgångar | 94 | 176 | 288 | 939 | 1 206 | 1 063 | 1 091 | 1 365 | 1 745 | 2 210 |
Omsättningstillgångar
| Varulager | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pågående arbeten för annans räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt varulager | 2 382 | 2 654 | 3 184 | 3 253 | 4 344 | 4 124 | 3 459 | 2 977 | 2 909 | 2 571 |
| Summa varulager | 2 382 | 2 654 | 3 184 | 3 253 | 4 344 | 4 124 | 3 459 | 2 977 | 2 909 | 2 571 |
| Kortfristiga fordringar | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 9 | 61 | 174 | 109 | 490 | 1 050 | 1 383 | 1 616 | 989 | 1 589 |
| Fordringar hos koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 184 | 4 658 | 4 861 | 2 507 | 1 295 | 977 | 1 221 | 452 | 256 | 216 |
| Summa kortfristiga fordringar | 193 | 4 719 | 5 035 | 2 616 | 1 785 | 2 027 | 2 604 | 2 068 | 1 245 | 1 805 |
| Kassa och bank | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa kortfristiga placeringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa kassa och bank | 68 | 190 | 564 | 950 | 875 | 1 649 | 1 279 | 839 | 1 829 | 578 |
| 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa omsättningstillgångar | 2 643 | 7 563 | 8 782 | 6 819 | 7 004 | 7 800 | 7 342 | 5 885 | 5 983 | 4 955 |
| Summa tillgångar | 2 737 | 7 738 | 9 070 | 7 758 | 8 210 | 8 863 | 8 433 | 7 250 | 7 728 | 7 165 |
Eget kapital och skulder
Eget kapital
| Bundet eget kapital | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Överkursfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt bundet eget kapital | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balanserat resultat | 130 | 1 711 | 49 | 1 429 | 803 | 501 | -3 | 888 | 492 | 10 |
| Erhållna/lämnade koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Erhållna/lämnade aktieägartillskott | 2 400 | 200 | 2 500 | 0 | 0 | 0 | 610 | 400 | 0 | 0 |
| Årets resultat | -1 330 | -1 781 | -838 | -1 380 | -475 | 303 | -107 | -1 290 | 485 | 483 |
| Summa fritt eget kapital | 1 200 | 130 | 1 711 | 49 | 328 | 804 | 500 | -2 | 977 | 493 |
| 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa eget kapital | 1 250 | 180 | 1 761 | 99 | 378 | 854 | 550 | 48 | 1 027 | 543 |
| Summa obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Minoritetsintressen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa avsättningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Obligationslån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut, långa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, långa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga långfristiga skulder | 0 | 6 643 | 6 643 | 6 643 | 6 643 | 6 733 | 6 733 | 6 423 | 6 219 | 6 311 |
| Summa långfristiga skulder | 0 | 6 643 | 6 643 | 6 643 | 6 643 | 6 733 | 6 733 | 6 423 | 6 219 | 6 311 |
| Kortfristiga skulder | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Skulder till kreditinstitut, korta | 154 | 200 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Leverantörsskulder | 196 | 354 | 309 | 586 | 856 | 593 | 377 | 176 | 263 | 215 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, korta | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 137 | 361 | 357 | 430 | 332 | 684 | 773 | 603 | 218 | 96 |
| Summa kortfristiga skulder | 1 487 | 915 | 666 | 1 016 | 1 188 | 1 277 | 1 150 | 779 | 481 | 311 |
| 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa eget kapital och skulder | 2 737 | 7 738 | 9 070 | 7 758 | 8 210 | 8 863 | 8 433 | 7 250 | 7 728 | 7 165 |
Noter
| 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Antal anställda | 1 | 1 | 2 | 3 | 3 | 4 | 5 | 7 | 4 | 3 |
| Löner till styrelse & VD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Varav tantiem till styrelse & VD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Löner till övriga anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 877 | 684 |
| Varav resultatlön till övriga anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sociala kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 235 | 195 |
| 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Företagsinteckningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fastighetsinteckningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Villkorat aktieägartillskott | 8 860 | 5 360 | 5 160 | 2 660 | 2 660 | 2 660 | 2 660 | 2 050 | 1 740 | 1 740 |
| Övriga ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa ansvarsförbindelser | 8 860 | 5 360 | 5 160 | 2 660 | 2 660 | 2 660 | 2 660 | 2 050 | 1 740 | 1 740 |
| Beviljad checkräkningskredit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Utnyttjad checkräkningskredit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Utdelning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassalikviditet (%) | 17,55 % | 536,50 % | 840,69 % | 350,98 % | 223,91 % | 287,86 % | 337,65 % | 373,17 % | 639,09 % | 766,24 % |
| Soliditet (%) | 45,67 % | 2,33 % | 19,42 % | 1,28 % | 4,60 % | 9,64 % | 6,52 % | 0,66 % | 13,29 % | 7,58 % |
| Avkastning på eget kapital (%) | -106,40 % | -989,44 % | -47,59 % | -1 393,94 % | -125,66 % | 35,48 % | -19,45 % | -2 687,50 % | 47,22 % | 88,95 % |
| Riskbuffert (%) | -49,42 % | -23,02 % | -9,27 % | -17,79 % | -5,79 % | 3,41 % | -1,28 % | -17,80 % | 6,26 % | 6,73 % |
| Vinstmarginal efter fin.netto (%) | -110,14 % | -92,85 % | -18,61 % | -26,54 % | -7,36 % | 4,94 % | -1,11 % | -18,82 % | 7,07 % | 7,54 % |
| Lönekostnad per anställd (KSEK) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 278 | 293 |