Bokslut och nyckeltal för Ouman AB
| Information | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Valuta | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK |
| Bokslutsperiodens längd, månader | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
Resultaträkning
| Rörelsens intäkter | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettomsättning el. resultatavräknade fakturor | 129 707 | 131 141 | 146 363 | 113 703 | 93 471 | 98 242 | 88 515 | 74 789 | 65 389 | 64 445 | 13 097 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 869 | 1 174 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 947 | 0 | 5 046 | 454 | 233 | 20 | 730 | 8 | 1 873 | 529 | 417 |
| Total omsättning | 130 654 | 131 141 | 151 409 | 114 157 | 93 704 | 98 262 | 90 114 | 75 971 | 67 262 | 64 974 | 13 514 |
| Rörelsens kostnader | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningskostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Administrationskostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kostnader för forskning och utveckling | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förändring lager mm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 105 288 | 109 506 | 124 435 | 95 183 | 72 435 | 75 398 | 71 257 | 61 183 | 53 035 | 49 686 | 9 013 |
| Handelsvaror | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 10 169 | 8 834 | 8 386 | 6 566 | 5 935 | 6 608 | 6 707 | 5 736 | 6 063 | 3 892 | 2 216 |
| Personalkostnader | 8 738 | 6 490 | 6 735 | 6 211 | 5 202 | 5 006 | 5 234 | 4 825 | 5 523 | 5 853 | 2 580 |
| Avskrivningar | 2 014 | 2 591 | 2 830 | 2 830 | 2 830 | 3 110 | 2 998 | 2 758 | 2 758 | 2 758 | 460 |
| Summa rörelsekostnader | -126 209 | -127 421 | -142 386 | -110 790 | -86 402 | -90 122 | -86 196 | -74 502 | -67 379 | -62 189 | -14 269 |
| Rörelseresultat | 4 446 | 3 647 | 9 023 | 3 366 | 5 069 | 7 860 | 3 918 | 1 197 | -1 485 | 1 962 | -1 180 |
| EBITDA | 6 460 | 6 238 | 11 853 | 6 196 | 7 899 | 10 970 | 6 916 | 3 955 | 1 273 | 4 720 | -720 |
| Resultat | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat före skatt | 5 869 | 4 680 | 9 222 | 3 421 | 5 172 | 7 758 | 3 771 | 1 071 | -1 557 | 1 931 | -1 180 |
| Skatt | 611 | 1 491 | 2 414 | 1 217 | 964 | 2 192 | 1 392 | 1 000 | 0 | 814 | 0 |
| Minoritetsintressen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansnetto | 5 869 | 4 680 | 9 222 | 3 421 | 5 172 | 7 758 | 3 771 | 1 071 | -1 557 | 1 931 | -1 180 |
| Årets resultat | 258 | 3 188 | 6 809 | 2 204 | 4 207 | 5 566 | 2 380 | 71 | -1 557 | 1 117 | -1 180 |
| Jämförelsestörande poster | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ränteintäkter från koncernföretag | 719 | 681 | 200 | 134 | 0 | 14 | 0 | 39 | 43 | 0 | 0 |
| Externa ränteintäkter | 706 | 0 | 1 | 0 | 114 | 74 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Räntekostnader till koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 |
| Externa räntekostnader | 2 | 0 | 1 | 79 | 11 | 190 | 205 | 169 | 116 | 25 | 2 |
| Övriga finansiella kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Jämförelsestörande finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära intäkter och kostnader | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Extraordinära intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa extraordinära poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före bokslutsdispositioner | 5 869 | 4 680 | 9 222 | 3 421 | 5 172 | 7 758 | 3 771 | 1 071 | -1 557 | 1 931 | -1 180 |
| Bokslutsdispositioner | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernbidrag | -5 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balansräkning | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tecknat ej inbetalt eget kapital | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Tillgångar
Anläggningstillgångar
| Immateriella anläggningstillgångar | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balanserade utgifter | 0 | 0 | 174 | 582 | 991 | 1 399 | 1 808 | 1 174 | 0 | 0 | 0 |
| Patent, licenser mm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 274 | 604 | 934 | 1 263 | 1 593 |
| Goodwill | 0 | 2 014 | 4 430 | 6 847 | 9 263 | 11 680 | 14 096 | 16 512 | 18 929 | 21 346 | 23 762 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | 0 | 2 014 | 4 604 | 7 429 | 10 254 | 13 079 | 16 178 | 18 290 | 19 863 | 22 609 | 25 355 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Byggnader och mark | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Maskiner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier | 0 | 0 | 0 | 6 | 11 | 17 | 32 | 22 | 35 | 47 | 59 |
| Maskiner och inventarier | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 6 | 11 | 17 | 32 | 22 | 35 | 47 | 59 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fordringar på koncern- och intresseföretag | 17 231 | 16 644 | 16 692 | 15 341 | 15 057 | 15 645 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Lån till delägare & närstående | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | 17 231 | 16 644 | 16 692 | 15 341 | 15 057 | 15 645 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa anläggningstillgångar | 17 231 | 18 658 | 21 296 | 22 775 | 25 322 | 28 740 | 16 211 | 18 313 | 19 897 | 22 655 | 25 414 |
Omsättningstillgångar
| Varulager | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pågående arbeten för annans räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt varulager | 213 | 201 | 190 | 132 | 137 | 92 | 89 | 84 | 80 | 99 | 129 |
| Summa varulager | 213 | 201 | 190 | 132 | 137 | 92 | 89 | 84 | 80 | 99 | 129 |
| Kortfristiga fordringar | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 19 359 | 11 190 | 24 047 | 18 939 | 12 275 | 14 379 | 16 409 | 12 746 | 11 571 | 11 628 | 9 838 |
| Fordringar hos koncern- och intresseföretag | 22 354 | 21 702 | 39 973 | 22 450 | 15 307 | 4 531 | 48 | 342 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 2 169 | 1 205 | 265 | 1 591 | 496 | 332 | 275 | 229 | 256 | 221 | 1 256 |
| Summa kortfristiga fordringar | 43 882 | 34 097 | 64 285 | 42 980 | 28 078 | 19 242 | 16 732 | 13 317 | 11 827 | 11 849 | 11 094 |
| Kassa och bank | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa kortfristiga placeringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 981 | 14 015 | 12 377 | 10 658 | 3 072 |
| 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa omsättningstillgångar | 44 096 | 34 298 | 64 475 | 43 113 | 28 216 | 19 333 | 34 802 | 27 417 | 24 284 | 22 605 | 14 295 |
| Summa tillgångar | 61 326 | 52 955 | 85 771 | 65 888 | 53 538 | 48 074 | 51 013 | 45 730 | 44 181 | 45 261 | 39 709 |
Eget kapital och skulder
Eget kapital
| Bundet eget kapital | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktiekapital | 1 355 | 1 355 | 1 355 | 1 355 | 1 355 | 1 355 | 1 355 | 1 355 | 1 355 | 1 355 | 1 355 |
| Överkursfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt bundet eget kapital | 0 | 0 | 174 | 582 | 991 | 1 399 | 1 808 | 1 174 | 0 | 0 | 0 |
| Summa bundet eget kapital | 1 355 | 1 355 | 1 529 | 1 937 | 2 346 | 2 754 | 3 163 | 2 529 | 1 355 | 1 355 | 1 355 |
| Fritt eget kapital | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balanserat resultat | 22 441 | 30 635 | 40 591 | 37 978 | 33 362 | 27 387 | 24 599 | 27 145 | 27 894 | 26 776 | 27 956 |
| Erhållna/lämnade koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -1 983 | 0 | 0 | 0 |
| Erhållna/lämnade aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 258 | 3 188 | 6 809 | 2 204 | 4 207 | 5 566 | 2 380 | 71 | -1 557 | 1 117 | -1 180 |
| Summa fritt eget kapital | 22 699 | 33 823 | 47 400 | 40 182 | 37 569 | 32 953 | 26 979 | 25 233 | 26 337 | 27 893 | 26 776 |
| 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa eget kapital | 24 054 | 35 178 | 48 929 | 42 119 | 39 915 | 35 707 | 30 142 | 27 762 | 27 692 | 29 248 | 28 131 |
| Summa obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Minoritetsintressen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa avsättningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Obligationslån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut, långa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, långa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Skulder till kreditinstitut, korta | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Leverantörsskulder | 254 | 119 | 294 | 241 | 284 | 452 | 315 | 466 | 163 | 430 | 335 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, korta | 31 769 | 14 815 | 31 362 | 18 719 | 3 446 | 6 471 | 5 889 | 5 845 | 5 867 | 5 219 | 4 933 |
| Övriga kortfristiga skulder | 5 249 | 2 843 | 5 186 | 4 808 | 9 892 | 5 443 | 14 667 | 11 657 | 10 460 | 10 363 | 6 310 |
| Summa kortfristiga skulder | 37 272 | 17 777 | 36 842 | 23 768 | 13 622 | 12 366 | 20 871 | 17 968 | 16 490 | 16 012 | 11 578 |
| 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa eget kapital och skulder | 61 326 | 52 955 | 85 771 | 65 888 | 53 538 | 48 074 | 51 013 | 45 730 | 44 181 | 45 261 | 39 709 |
Noter
| 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Antal anställda | 6 | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 6 | 4 |
| Löner till styrelse & VD | 1 601 | 1 357 | 1 645 | 1 524 | 1 218 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Varav tantiem till styrelse & VD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Löner till övriga anställda | 3 808 | 2 739 | 2 576 | 2 315 | 2 128 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 811 | 1 786 |
| Varav resultatlön till övriga anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sociala kostnader | 2 852 | 2 155 | 2 193 | 2 259 | 1 756 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 850 | 669 |
| 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Företagsinteckningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 10 130 | 7 713 | 0 | 0 | 0 |
| Fastighetsinteckningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 690 | 5 215 | 0 |
| Summa säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 10 130 | 7 713 | 6 690 | 5 215 | 0 |
| Villkorat aktieägartillskott | 4 060 | 4 060 | 4 060 | 4 060 | 4 060 | 4 060 | 4 060 | 4 060 | 4 060 | 4 060 | 4 060 |
| Övriga ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa ansvarsförbindelser | 4 060 | 4 060 | 4 060 | 4 060 | 4 060 | 4 060 | 4 060 | 4 060 | 4 060 | 4 060 | 4 060 |
| Beviljad checkräkningskredit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Utnyttjad checkräkningskredit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Utdelning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassalikviditet (%) | 117,73 % | 191,80 % | 174,49 % | 180,83 % | 206,12 % | 155,60 % | 166,32 % | 152,11 % | 146,78 % | 140,56 % | 122,35 % |
| Soliditet (%) | 39,22 % | 66,43 % | 57,05 % | 63,93 % | 74,55 % | 74,28 % | 59,09 % | 60,71 % | 62,68 % | 64,62 % | 70,84 % |
| Avkastning på eget kapital (%) | 24,40 % | 13,30 % | 18,85 % | 8,12 % | 12,96 % | 21,73 % | 12,51 % | 3,86 % | -5,62 % | 6,60 % | -4,19 % |
| Riskbuffert (%) | 9,57 % | 8,84 % | 10,75 % | 4,98 % | 9,60 % | 15,00 % | 6,81 % | 1,77 % | -3,97 % | 4,14 % | -2,98 % |
| Vinstmarginal efter fin.netto (%) | 4,53 % | 3,57 % | 6,30 % | 3,08 % | 5,55 % | 8,09 % | 4,49 % | 1,66 % | -2,21 % | 3,04 % | -8,99 % |
| Lönekostnad per anställd (KSEK) | 1 377 | 1 250 | 1 604 | 1 525 | 1 276 | 0 | 0 | 0 | 0 | 944 | 614 |