Bokslut och nyckeltal för Ntex Inrikes AB
| Information | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Valuta | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK |
| Bokslutsperiodens längd, månader | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
Resultaträkning
| Rörelsens intäkter | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettomsättning el. resultatavräknade fakturor | 700 411 | 758 143 | 700 291 | 554 248 | 488 058 | 366 021 | 303 923 | 262 320 | 205 120 | 176 865 | 180 264 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 444 | 328 | 1 118 | 1 006 | 1 372 | 297 | 134 | 95 | 177 | 274 | 1 041 |
| Total omsättning | 700 855 | 758 471 | 701 409 | 555 254 | 489 430 | 366 318 | 304 057 | 262 415 | 205 297 | 177 139 | 181 305 |
| Rörelsens kostnader | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningskostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Administrationskostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kostnader för forskning och utveckling | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förändring lager mm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Handelsvaror | 478 455 | 551 933 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 111 418 | 93 019 | 579 798 | 454 284 | 418 168 | 303 457 | 256 887 | 219 097 | 177 980 | 153 718 | 154 966 |
| Personalkostnader | 122 921 | 122 138 | 97 829 | 80 714 | 64 408 | 48 862 | 41 367 | 36 622 | 24 103 | 21 419 | 23 755 |
| Avskrivningar | 4 591 | 2 992 | 820 | 793 | 889 | 1 013 | 899 | 935 | 722 | 706 | 671 |
| Summa rörelsekostnader | -717 385 | -770 082 | -678 447 | -535 791 | -483 465 | -353 332 | -299 153 | -256 654 | -202 805 | -175 843 | -179 392 |
| Rörelseresultat | -16 530 | -11 611 | 22 962 | 19 463 | 5 965 | 12 669 | 4 900 | 5 756 | 2 433 | 1 221 | 1 882 |
| EBITDA | -11 939 | -8 619 | 23 782 | 20 256 | 6 854 | 13 682 | 5 799 | 6 691 | 3 155 | 1 927 | 2 553 |
| Resultat | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat före skatt | -13 965 | 578 | 20 165 | 7 540 | 5 095 | 9 427 | 3 947 | 4 439 | 1 907 | 1 491 | 1 142 |
| Skatt | 0 | 465 | 2 312 | 1 638 | 1 219 | 2 175 | 978 | 1 102 | 486 | 397 | 333 |
| Minoritetsintressen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansnetto | -17 165 | -11 031 | 23 169 | 19 590 | 6 480 | 12 807 | 5 077 | 6 032 | 2 643 | 1 218 | 1 935 |
| Årets resultat | -13 965 | 113 | 7 853 | 5 902 | 3 876 | 7 252 | 2 969 | 3 337 | 1 421 | 1 095 | 809 |
| Jämförelsestörande poster | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ränteintäkter från koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Externa ränteintäkter | 61 | 645 | 217 | 139 | 558 | 209 | 258 | 324 | 253 | 104 | 109 |
| Räntekostnader till koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Externa räntekostnader | 696 | 65 | 10 | 12 | 43 | 71 | 82 | 48 | 43 | 107 | 55 |
| Övriga finansiella kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Jämförelsestörande finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära intäkter och kostnader | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Extraordinära intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa extraordinära poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före bokslutsdispositioner | -17 165 | -11 031 | 23 169 | 19 590 | 6 480 | 12 807 | 5 077 | 6 032 | 2 643 | 1 218 | 1 935 |
| Bokslutsdispositioner | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernbidrag | 0 | 0 | -10 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 3 200 | 11 609 | -3 004 | -12 050 | -1 385 | -3 380 | -1 130 | -1 593 | -736 | 273 | -793 |
| Balansräkning | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tecknat ej inbetalt eget kapital | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Tillgångar
Anläggningstillgångar
| Immateriella anläggningstillgångar | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balanserade utgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Patent, licenser mm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Goodwill | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Byggnader och mark | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Maskiner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier | 24 545 | 27 713 | 2 663 | 2 326 | 2 071 | 2 181 | 2 366 | 2 269 | 2 383 | 1 515 | 1 519 |
| Maskiner och inventarier | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara | 5 225 | 5 639 | 21 | 27 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 86 | 0 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | 29 770 | 33 352 | 2 684 | 2 353 | 2 071 | 2 181 | 2 366 | 2 269 | 2 383 | 1 601 | 1 519 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fordringar på koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Lån till delägare & närstående | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 500 | 2 500 | 2 500 |
| 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa anläggningstillgångar | 29 770 | 33 352 | 2 684 | 2 353 | 2 071 | 2 181 | 2 366 | 2 269 | 4 883 | 4 101 | 4 019 |
Omsättningstillgångar
| Varulager | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pågående arbeten för annans räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt varulager | 1 337 | 1 563 | 1 474 | 370 | 259 | 259 | 341 | 307 | 206 | 341 | 297 |
| Summa varulager | 1 337 | 1 563 | 1 474 | 370 | 259 | 259 | 341 | 307 | 206 | 341 | 297 |
| Kortfristiga fordringar | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 65 475 | 81 814 | 76 236 | 63 338 | 52 512 | 41 416 | 30 200 | 26 843 | 22 392 | 17 635 | 18 340 |
| Fordringar hos koncern- och intresseföretag | 2 304 | 7 751 | 41 | 14 | 5 913 | 1 619 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 21 578 | 16 810 | 12 096 | 8 656 | 6 173 | 5 468 | 4 801 | 4 047 | 2 746 | 1 407 | 1 505 |
| Summa kortfristiga fordringar | 89 357 | 106 375 | 88 373 | 72 008 | 64 598 | 48 503 | 35 001 | 30 890 | 25 138 | 19 042 | 19 845 |
| Kassa och bank | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa kortfristiga placeringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa kassa och bank | 0 | 13 273 | 32 408 | 29 230 | 11 321 | 8 218 | 16 778 | 6 107 | 1 492 | 143 | 365 |
| 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa omsättningstillgångar | 90 694 | 121 211 | 122 255 | 101 608 | 76 178 | 56 980 | 52 120 | 37 305 | 26 835 | 19 526 | 20 507 |
| Summa tillgångar | 120 464 | 154 563 | 124 939 | 103 961 | 78 249 | 59 161 | 54 486 | 39 573 | 31 719 | 23 626 | 24 526 |
Eget kapital och skulder
Eget kapital
| Bundet eget kapital | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Överkursfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt bundet eget kapital | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Summa bundet eget kapital | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 |
| Fritt eget kapital | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balanserat resultat | 27 039 | 26 926 | 19 073 | 13 171 | 9 295 | 167 | 198 | 611 | 1 901 | 1 006 | 397 |
| Erhållna/lämnade koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Erhållna/lämnade aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | -13 965 | 113 | 7 853 | 5 902 | 3 876 | 7 252 | 2 969 | 3 337 | 1 421 | 1 095 | 809 |
| Summa fritt eget kapital | 13 074 | 27 039 | 26 926 | 19 073 | 13 171 | 7 419 | 3 167 | 3 948 | 3 322 | 2 101 | 1 206 |
| 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa eget kapital | 13 176 | 27 141 | 27 028 | 19 175 | 13 273 | 7 521 | 3 269 | 4 050 | 3 424 | 2 203 | 1 308 |
| Summa obeskattade reserver | 0 | 3 200 | 14 809 | 11 805 | 9 755 | 8 370 | 4 990 | 3 860 | 2 267 | 1 531 | 1 804 |
| Minoritetsintressen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa avsättningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Obligationslån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut, långa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 760 | 2 482 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, långa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 760 | 2 482 |
| Kortfristiga skulder | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Skulder till kreditinstitut, korta | 4 234 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Leverantörsskulder | 66 007 | 92 291 | 54 532 | 51 993 | 40 705 | 31 422 | 37 563 | 24 029 | 18 972 | 11 968 | 11 774 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, korta | 13 498 | 5 079 | 2 273 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 032 | 398 | 166 |
| Övriga kortfristiga skulder | 23 549 | 26 852 | 26 297 | 20 988 | 14 516 | 11 848 | 8 664 | 7 634 | 6 024 | 4 766 | 6 991 |
| Summa kortfristiga skulder | 107 288 | 124 222 | 83 102 | 72 981 | 55 221 | 43 270 | 46 227 | 31 663 | 26 028 | 17 132 | 18 931 |
| 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa eget kapital och skulder | 120 464 | 154 563 | 124 939 | 103 961 | 78 249 | 59 161 | 54 486 | 39 573 | 31 719 | 23 626 | 24 526 |
Noter
| 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Antal anställda | 175 | 171 | 160 | 149 | 120 | 99 | 85 | 60 | 36 | 41 | 46 |
| Löner till styrelse & VD | 3 486 | 2 993 | 2 592 | 1 566 | 1 440 | 520 | 657 | 640 | 0 | 0 | 0 |
| Varav tantiem till styrelse & VD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Löner till övriga anställda | 75 582 | 72 986 | 62 183 | 50 766 | 44 508 | 33 567 | 27 714 | 24 617 | 0 | 14 785 | 16 692 |
| Varav resultatlön till övriga anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sociala kostnader | 31 996 | 31 366 | 21 542 | 19 053 | 17 171 | 13 284 | 11 358 | 10 168 | 0 | 5 663 | 6 116 |
| 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Företagsinteckningar | 12 500 | 12 500 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 |
| Fastighetsinteckningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa säkerheter | 12 500 | 12 500 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 |
| Villkorat aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 500 | 500 | 500 | 0 | 0 | 0 | 700 | 700 | 700 |
| Summa ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 500 | 500 | 500 | 0 | 0 | 0 | 700 | 700 | 700 |
| Beviljad checkräkningskredit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 |
| Utnyttjad checkräkningskredit | 4 234 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 760 | 2 482 |
| Utdelning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 000 | 3 750 | 1 000 | 200 | 200 |
| 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 | 2016-12 | 2015-12 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassalikviditet (%) | 83,29 % | 96,32 % | 145,34 % | 138,72 % | 137,48 % | 131,09 % | 112,01 % | 116,85 % | 102,31 % | 111,98 % | 106,76 % |
| Soliditet (%) | 10,94 % | 19,20 % | 31,04 % | 27,46 % | 26,86 % | 23,95 % | 13,27 % | 17,98 % | 16,47 % | 14,47 % | 11,17 % |
| Avkastning på eget kapital (%) | -130,27 % | -37,16 % | 59,73 % | 68,62 % | 30,83 % | 90,40 % | 70,21 % | 84,78 % | 50,59 % | 35,63 % | 70,61 % |
| Riskbuffert (%) | -14,32 % | -7,15 % | 18,54 % | 18,84 % | 8,26 % | 21,61 % | 9,29 % | 15,22 % | 8,31 % | 5,08 % | 7,86 % |
| Vinstmarginal efter fin.netto (%) | -2,35 % | -1,45 % | 3,31 % | 3,54 % | 1,34 % | 3,52 % | 1,70 % | 2,32 % | 1,31 % | 0,75 % | 1,10 % |
| Lönekostnad per anställd (KSEK) | 635 | 628 | 539 | 479 | 526 | 478 | 467 | 590 | 0 | 499 | 496 |