Bokslut och nyckeltal för Kabusa Project & Consulting AB
| Information | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Valuta | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK | KSEK |
| Bokslutsperiodens längd, månader | 12 | 12 | 12 | 12 | 6 | 12 | 12 | 12 | 12 | 18 | 12 |
Resultaträkning
| Rörelsens intäkter | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettomsättning el. resultatavräknade fakturor | 115 | 139 | 454 | 315 | 44 | 157 | 172 | 619 | 1 056 | 1 465 | 475 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 411 | 4 | 0 |
| Total omsättning | 115 | 139 | 454 | 315 | 44 | 157 | 172 | 619 | 2 467 | 1 469 | 475 |
| Rörelsens kostnader | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningskostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Administrationskostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kostnader för forskning och utveckling | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förändring lager mm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 65 | 42 | 36 | 82 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 865 | 64 |
| Handelsvaror | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 60 | 92 | 143 | 190 | 43 | 54 | 4 | 344 | 1 000 | 1 524 | 228 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 564 | 118 |
| Avskrivningar | 0 | 0 | 100 | 36 | 0 | 106 | 150 | 106 | 98 | 36 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | -125 | -134 | -279 | -310 | -43 | -160 | -154 | -450 | -1 303 | -2 989 | -410 |
| Rörelseresultat | -10 | 5 | 175 | 5 | 1 | -2 | 18 | 169 | 1 155 | -1 521 | 65 |
| EBITDA | -10 | 5 | 275 | 41 | 1 | 104 | 168 | 275 | 1 253 | -1 485 | 65 |
| Resultat | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat före skatt | -10 | -95 | 23 | 5 | 1 | -2 | 5 | 134 | 1 062 | -1 584 | 64 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 |
| Minoritetsintressen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansnetto | -10 | -95 | 23 | 5 | 1 | -2 | 5 | 134 | 1 062 | -1 584 | 64 |
| Årets resultat | 0 | 5 | 23 | 5 | 1 | -2 | 5 | 134 | 1 062 | -1 584 | 52 |
| Jämförelsestörande poster | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ränteintäkter från koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Externa ränteintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader till koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Externa räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 13 | 35 | 93 | 64 | 1 |
| Övriga finansiella kostnader | 0 | 100 | 152 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Jämförelsestörande finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära intäkter och kostnader | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Extraordinära intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa extraordinära poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före bokslutsdispositioner | -10 | -95 | 23 | 5 | 1 | -2 | 5 | 134 | 1 062 | -1 584 | 64 |
| Bokslutsdispositioner | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernbidrag | 10 | 100 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balansräkning | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tecknat ej inbetalt eget kapital | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Tillgångar
Anläggningstillgångar
| Immateriella anläggningstillgångar | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balanserade utgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Patent, licenser mm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Goodwill | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Byggnader och mark | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Maskiner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 003 | 907 | 0 |
| Maskiner och inventarier | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara | 300 | 300 | 300 | 400 | 436 | 436 | 542 | 692 | 0 | 0 | 0 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | 300 | 300 | 300 | 400 | 436 | 436 | 542 | 692 | 1 003 | 907 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fordringar på koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Lån till delägare & närstående | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa anläggningstillgångar | 300 | 300 | 300 | 400 | 436 | 436 | 542 | 692 | 1 003 | 907 | 0 |
Omsättningstillgångar
| Varulager | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pågående arbeten för annans räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 159 | 0 |
| Summa varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 159 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 21 | 32 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 | 63 | 106 | 5 |
| Fordringar hos koncern- och intresseföretag | 100 | 100 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 48 | 48 | 148 | 401 | 633 | 644 | 613 | 655 | 852 | 778 | 174 |
| Summa kortfristiga fordringar | 169 | 180 | 148 | 401 | 633 | 644 | 613 | 680 | 915 | 884 | 179 |
| Kassa och bank | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa kortfristiga placeringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa kassa och bank | 0 | 8 | 3 | 12 | 27 | 112 | 0 | 26 | 70 | 151 | 98 |
| 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa omsättningstillgångar | 168 | 188 | 151 | 413 | 660 | 755 | 613 | 706 | 985 | 1 195 | 277 |
| Summa tillgångar | 469 | 488 | 451 | 813 | 1 096 | 1 191 | 1 155 | 1 398 | 1 988 | 2 101 | 277 |
Eget kapital och skulder
Eget kapital
| Bundet eget kapital | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Överkursfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt bundet eget kapital | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balanserat resultat | 172 | 168 | -240 | -246 | 139 | 142 | 136 | 2 | -1 445 | 139 | 87 |
| Erhållna/lämnade koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Erhållna/lämnade aktieägartillskott | 0 | 0 | 385 | 385 | 0 | 0 | 0 | 0 | 385 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 0 | 5 | 23 | 5 | 1 | -2 | 5 | 134 | 1 062 | -1 584 | 52 |
| Summa fritt eget kapital | 172 | 173 | 168 | 144 | 140 | 140 | 141 | 136 | 2 | -1 445 | 139 |
| 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa eget kapital | 272 | 273 | 268 | 244 | 240 | 240 | 241 | 236 | 102 | -1 345 | 239 |
| Summa obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Minoritetsintressen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa avsättningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Obligationslån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut, långa | 17 | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 167 | 632 | 1 676 | 0 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, långa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga långfristiga skulder | 42 | 60 | 97 | 548 | 847 | 919 | 891 | 947 | 951 | 1 336 | 0 |
| Summa långfristiga skulder | 59 | 77 | 97 | 548 | 847 | 919 | 891 | 1 114 | 1 583 | 3 012 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Skulder till kreditinstitut, korta | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Leverantörsskulder | 32 | 33 | 21 | 6 | 6 | 6 | 6 | 0 | 357 | 451 | 4 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, korta | 104 | 100 | 66 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 | 6 | 0 | 9 | 3 | 28 | 17 | 48 | -54 | -17 | 34 |
| Summa kortfristiga skulder | 137 | 139 | 87 | 20 | 9 | 34 | 23 | 48 | 303 | 434 | 38 |
| 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa eget kapital och skulder | 469 | 488 | 451 | 813 | 1 096 | 1 191 | 1 155 | 1 398 | 1 988 | 2 101 | 277 |
Noter
| 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Antal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | ||||
| Löner till styrelse & VD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Varav tantiem till styrelse & VD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Löner till övriga anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 420 | 87 |
| Varav resultatlön till övriga anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sociala kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 132 | 27 |
| 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Företagsinteckningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fastighetsinteckningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Villkorat aktieägartillskott | 385 | 385 | 385 | 385 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa ansvarsförbindelser | 385 | 385 | 385 | 385 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Beviljad checkräkningskredit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Utnyttjad checkräkningskredit | 17 | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 167 | 0 | 500 | 0 |
| Utdelning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 | 2017-06 | 2016-06 | 2014-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassalikviditet (%) | 123,36 % | 135,25 % | 173,56 % | 2 065,00 % | 7 333,33 % | 2 223,53 % | 2 665,22 % | 1 470,83 % | 325,08 % | 238,48 % | 728,95 % |
| Soliditet (%) | 58,00 % | 55,94 % | 59,42 % | 30,01 % | 21,90 % | 20,15 % | 20,87 % | 16,88 % | 5,13 % | -64,02 % | 86,28 % |
| Avkastning på eget kapital (%) | -3,68 % | -34,80 % | 8,58 % | 2,05 % | 0,42 % | -0,83 % | 2,07 % | 56,78 % | 1 041,18 % | 117,77 % | 26,78 % |
| Riskbuffert (%) | -2,13 % | -45,27 % | -43,81 % | 0,62 % | 0,09 % | -0,19 % | 0,14 % | 9,08 % | 53,17 % | -74,20 % | 20,83 % |
| Vinstmarginal efter fin.netto (%) | -8,70 % | 3,60 % | 38,55 % | 1,59 % | 2,27 % | -1,27 % | 10,47 % | 27,30 % | 109,38 % | -103,82 % | 13,68 % |
| Lönekostnad per anställd (KSEK) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 552 | 114 |