Thomas jobb & styrelseuppdrag

Bolagsengagemang

Thomas Ravelli har 3 st bolagsengagemang, varav det med högst omsättning är Thomas Ravelli No 1 AB.

Verklig huvudman

Data senast uppdaterad 2023-06-08.

Thomas Ravelli är verklig huvudman eller företrädare för 3 st bolag.

En verklig huvudman är den eller de personer som ytterst äger eller kontrollerar exempelvis ett företag eller en förening. En verklig huvudman kan också vara den eller de personer som tjänar på att någon annan agerar åt dem.

De flesta företag och föreningar ska anmäla verklig huvudman till Bolagsverket. Nystartade företag och föreningar måste anmäla inom fyra veckor.

2015 antog Europaparlamentet ett nytt penningtvättsdirektiv. Enligt direktivet måste alla EU-länder ha ett register över verkliga huvudmän.

Syftet med registret är att exempelvis banker och finanspolisen ska kunna ta reda på vem eller vilka som står bakom ett företag. Informationen om vem som är verklig huvudman ska bidra till att bekämpa penningtvätt och finansiering av terrorism.

Personkopplingar

Thomas Ravelli har 8 personkopplingar, varav 7 st är män, 1 st är kvinnor och 0 st är ej folkbokförda i Sverige. Snittålder 52 år.

2023

2016

2014

2010

Använd vårt API för att hämta data om personer, företag, telefonnummer eller fordon. Kom igång!